Cumhuriyet’in 100. yılına özel hatıra parası

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sitesinde yer alan açıklamaya göre, Bakanlığın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı için 5 Türk lirası madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirildi.

Yarın tedavüle verilecek ‘5 Türk lirası’ madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus olmak üzere 100 milyon adet basıldı.

100. yıl temalı ‘5 Türk lirası’ tedavül hatıra paranın iç göbeğinde ‘Türkiye Yüzyılı’ logosu kullanıldı. Logonun üzerinde ‘5′ ibaresi, alt kısmında ise ‘Türk lirası’ ibaresi bulunuyor. Dış halkada sekiz köşeli ‘Selçuklu yıldızı’ motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanıldı.

Açıklamada, “Genel Müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır” ifadeleri de yer aldı.

ÖZEL OLARAK SATILACAK HATIRA PARASI DA TANITILDI

Tedavüle sokulacak 5 TL’lik hatıra parasının dışında Darphane tarafından satılacak olan hatıra parası da tanıtıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“100. Yıl hatıra paramızın ön yüzünde sırasıyla dairesel olarak; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından bu güne kadar görev yapan 12 Cumhurbaşkanımızın rölyefleri ile birlikte ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı’ ve ‘Türkiye Yüzyılı’ logoları kullanılmıştır.

Paranın diğer yüzünde; fon olarak geometrik dokuyla çalışılmış Atatürk rölyefi bulunmaktadır. Ön planda ise tekrarlı şekilde ‘100’ sayıları ve ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı’ logosu vardır. Bu ‘100’ sayıları içinde Cumhuriyetimizin ilanından günümüze kadar her alanda yapılan yeniliklerin bir kaçına vurgu yapılmıştır: Savunma sanayimizin ülkemize kattığı ‘Hürkuş’ ve ‘Hürjet’; ulaştırma alanımızda ‘Yüksek Hızlı Tren’, ‘TOGG’ ve ‘1915 Çanakkale Köprüsü’; İslamiyetin simgesi ‘Çamlıca Camii’; geçmişten günümüzdeki tarımsal yeniliklerimizi anlatan ‘Traktör kullanan Atatürk’ ve günümüz modern tarımını anlatan ‘biçer döver’; Cumhuriyet devrimleriyle kadınlarımıza tanınan ‘Seçme ve seçilme hakkı’ ve ‘kadınlarımızın spordaki başarısı’; Cumhuriyet’in kuruluşunda rol alan ‘Türk milleti’ ve Cumhuriyetimizin ve demokrasinin savunulmasına sembol olmuş ‘Bayrak tutan Türk Milletimiz’in olduğu rölyef; bilim insanlarımızdan ‘Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’ ve ‘Prof. Dr. Aziz Sancar’ rölyefleri kullanılmıştır. Ayrıca kırmızı mine ile çalışılmış ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı’ logosu kullanılmıştır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir