Dünyaca ünlü kurum dolar sahiplerini uyardı: Merkez Bankası 3 gün sonra bu kararı açıklayacak…

Aylar önce göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi, para politikalarında 180 derecelik bir “U” dönüşüne imza atarken, 5 toplantı üst üste alınan faiz kararları dolar kurunu baskılamada beklenen etkiyi yaratamamıştı.

MERKEZ BANKASI 3 GÜN SONRA HANGİ KARARI AÇIKLAYACAK?

Ekonomi çevreleri, söz konusu faiz politikalarında hükümetin ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ne kadar kararlı olduğunun bu PPK toplantısında test edileceğine dikkat çekerken, 23 Kasım’da açıklanacak kararın dolar kuruna ne gibi yansımalarının olacağı merak konusu haline geldi.

Türkiye’de dolar/TL paritesinde yaşanan yükselişi etkileyen birçok ekonomik faktör yer alırken, dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, her ay düzenli şekilde yayımladığı TCMB Beklenti Anketi’nin Kasım ayı sayısını aboneleri ve takipçileriyle paylaştı.

KASIM VE ARALIK AYINDA 250 BAZ PUANLIK ARTIŞA GİDİLECEK

2 toplantı peş peşe 500 baz puanlık artışlara giden TCMB’nin bu toplantı 250 baz puanlık bir faiz artırımını tercih edeceğini belirten Reuters, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası’nın piyasalara ‘sıkı para politikası’ mesajları vermeye devam edeceği görüşünde.

Reuters’ın anketine katılan 21 ekonomist, yüzde 35 seviyesindeki politika faizinde artış beklerken, tahminler yüzde 37.5 ile yüzde 40 bandında yer alıyor. Ankete göre politika faizinde 16 ekonomist 250 baz puan, üç ekonomist 500 baz puan, bir ekonomist 350 baz puan ve bir ekonomist ise 300 baz puan artış bekliyor.

TCMB FAİZ ARTIRIMLARINA ‘DEVAM’ MESAJI VERMİŞTİ

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Kasım ayının başında yapılan enflasyon raporu toplantısında, aylık bazda enflasyonda yavaşlamanın başladığını söylemiş; ancak enflasyon görünümünde belirgin iyileşme başladığını söylemek için erken olduğunu belirtmişti.

YIL SONUNDA FAİZ ORANI YÜZDE 40’I BULACAK

Ekonomistler, TCMB’nin yılın geri kalan son 2 toplantısında 250 baz puanlık artışlarla 2023 yılını yüzde 40’lık politika faizi ile tamamlamasının oldukça yüksek ihtimal olduğuna dikkat çekerken, Merkez Bankası’nın tek toplantıda 500 baz puan artırmak yerine, bu artışı iki aya yaymasının muhtemel olduğu hatırlatıldı.

TCMB tahminlerine göre yıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 70’nin biraz üzerinde zirve yaptıktan sonra 2024 sonunda yüzde 36’da gerileyecek.

TCMB’nin politika faizini Kasım ayında 250 baz puan arttırmasını bekleyen kurumlardan biri olan Goldman Sachs’ın araştırma notunda, 750 baz puan politika faizi artışı yapılan ağustos ayından beri ülke içi ve dışındaki faizlerin üç aylık ortalamalara yaklaştığını belirterek şunları kaydetti:

TÜRK LİRASI MEVDUAT FAİZİ YÜZDE 46’YA ULAŞTI

“Lira mevduat faizleri de son iki haftadır keskin yukarı yönlü trendine devam ediyor… Piyasa faizlerine yakınsamanın alışılagelmiş ve faiz bazlı parasal sisteme dönüşün ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyoruz.”

TCMB verilerine göre yılbaşında yüzde 15.5 civarında olan sektördeki üç ay vadeli TL mevduatın ortalama getirisi 10 Kasım haftası itibarıyla yüzde 46’ya yaklaştı.

Reuters anketine göre de TCMB’nin aralık ayında da faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor. Ankette 2023 sonu faiz tahminlerinin medyanı yüzde 40 seviyesinde bulunuyor. Tahminler yüzde 40 ile yüzde 45 bandında yer alıyor.

Ankette 2024 yılsonu için tahmin veren 9 ekonomistin medyanına göre enflasyonun beklenen düşüşüyle beraber politika faizi önümüzdeki sene sonunda yüzde 35 seviyesine geri dönebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x